Tizen mobilny Linux niechciany przez twórców

Tizen staje się coraz popularniejszy, ale nie dzięki Samsungowi

tizen

Japońska firma NTT DocoMo zapowiadała niedawno pojawienie się smartfona firmy Samsung działającego pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen. Plany zostały odłożone na później z uwagi na brak zainteresowania. Mimo tego, że Tizen jest głównie rozwijany przez programistów z Samsunga, marketingowcy są za rozwijaniem systemu Android. Jak się okazuje, inne firmy system Tizen znacznie przyjaźniej ?

Dlaczego Samsung nie chce nowego systemu?

Rzecznik firmy DoCoMo powiedział, że ?Rynek nie jest wystarczająco duży, by móc pomieścić trzy mobilne systemy operacyjne na raz?. Badania rynku przeprowadzone przez firmę IDC Japan pokazały, że rynek na smartfony w tym kraju wzrósł jedynie o 2.2 procenta w okresie od kwietnia do września. Przekonało to firmy do tego, by zrezygnować z projektu wprowadzenia tego systemu. Rynek japoński zdominowały smartfony z iOS oraz Androidem, a wzrost potrzeb klientów jest zbyt mały, by rynek mógł pomieścić trzeci system. Podobna sytuacja jest na całym świecie. Na każdego użytkownika przypada kilka smartfonów i coraz trudniej namówić nas na zupełną zmianę przyzwyczajeń, z którą wiąże się wymiana systemu operacyjnego.

Czym jest Tizen?

Tizen OS miał trudny żywot od początków swego istnienia. Zaprojektowano go przez Intel oraz Samsunga jako następcę nieudanego MeeGo, ale brak zgodności między projektami sprawił, że nie cieszył się nigdy dużym zainteresowaniem. Daje on nadzieje na stworzenie systemu lepszego od nieco dziurawego Androida, ale teraz korzystają z niego jedynie trzy urządzenia. Mimo tego, że Samsung nie dał mu odpowiedniej szansy na rozwój, system prawdopodobnie pojawi się w nowych urządzeniach innych firm.

ZTE woli Tizena

ZTE pokaże na targach MWC 2013 model Geek, który słynie nie tylko z tego, że jako jedyny smartfon zadziała dzięki procesorowi Tegra 4. Na targach będzie pokazany także na stanowisku wystawienniczym firmy Tizen. Premiery następnych urządzeń odbędą się 23 lutego. Notabene, tego dnia Samsung miał zaprezentować swój smartfon z tym systemem, ale zmienił zdanie.

Jaka będzie przyszłość tego systemu?

Każdego roku pojawia się kilka nowych systemów operacyjnych, jednak prawie żaden z nich nie odnosi sukcesu. Tizen jest wspierany przez największe firmy na rynku smartfonów, co daje mu szansę na rozpowszechnienie się wśród użytkowników. Samsung może odważyć się na przykład na wypuszczenie kilku modeli smartfonów lub tabletów z tym systemem i sprawdzenie tego, jak rynek reaguje na zmiany. Z drugiej strony, nowy system operacyjny niesie ze sobą duże ryzyko. Wczesne wersje mają wiele błędów, a użytkownicy mają problem z brakiem programów na nowy system. Wynika z tego, że giganci rynkowi będą traktowali ten projekt jako poboczny, skupiając się na doskonaleniu Androida. Jeśli Samsung wypuści nowe urządzenia z tym systemem, na pewno będą to smartfony dla mało wymagających użytkowników. Mogą pojawić się również inne urządzenia mobilne z Tizenem ? takie jak kolejne aparaty fotograficzne i odtwarzacze MP3

Show Buttons
Hide Buttons