Blackphone : Bezpieczeństwo ponad wszystko

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nasze rozmowy mogą być kontrolowane przez służby rządowe. Mogą one znać treść naszych rozmów, wiedzieć gdzie jesteśmy oraz przeglądać nasze dane. Na szczęście pojawiły się smartfony, które pozwalają na całkowicie (?) bezpieczne prowadzenie rozmów. Przykładem takiego modelu jest Blackphone. Jeśli boisz się, że ktoś może podsłuchiwać Twoich rozmów, zapraszam do lektury.

Czy tylko Blackphone zapewnia bezpieczeństwo?

Pracę nad smartfonem Blackphone rozpoczęła firma Silent Circle (autor bezpiecznej skrzynki pocztowej Dark Mail) oraz Geeksphone ? do tej pory skupiająca się na produkcji smartfonów. Ta ostatnia jest najbardziej znana z wyprodukowana hardware do smartfona działającego na systemie Firefox OS. Efektem współpracy Geekphone oraz Silent Circle jest Blackphone. W mediach opisują go jako:
?Pierwszy na świecie smartfon oddający prywatność oraz kontrolę dokładnie w ręce użytkownika?
Okazuje się, że podobne modele już od 10 lat produkuje firma GSMK Cryptophone, współpracująca z klientami biznesowymi oraz Quasar. Na tym rynku jest miejsce dla wielu graczy, gdyż informacje na temat inwigilowania prywatnych rozmów pojawiają się coraz częściej w miediach.

Na co pozwala Blackphone?

Według twórców smartfon ma posiadać wszystkie niezbędne funkcje, a jednocześnie pozwoli utrzymać prywatność oraz bezpieczeństwo. Daje też wolność wyboru operatora oraz aplikacji, które pragniesz zainstalować. Dzięki niemu będziesz mógł bezpiecznie wykonywać i odbierać połączenia i wysyłać wiadomości tekstowe, wymieniać i przechować pliki. Smartfon umożliwia także prywatne przeglądanie sieci oraz wideorozmowy. Twórcy użyli specjalnej, zorientowanej na bezpieczeństwo nakładki na Androida PrivatOS. W przeciwieństwie do innych smartfonów z mocno zmodyfikowanym Androidem, ten model powinien być pozbawiony luk w oprogramowaniu.
Aby zapewnić stuprocentową pewność bezpieczeństwa rozmów, jeden i drugi rozmówca muszą używać tego urządzenia. Podobnie jest w przypadku wysyłania wiadomości e-mail oraz sms. Jeśli druga osoba będzie miała zwykły telefon, to zostaniemy ostrzeżeni o tym, że połączenie nie może być szyfrowane.

Premiera modelu

Smartfon prawdopodobnie pojawi się na targach Mobile World Congress w Barcelonie w przyszłym miesiącu. Już niedługo będzie go można zamówić w przedsprzedaży. Nie jest znana data ostatecznej premiery urządzenia.
Możesz się zastanawiać, czy takie zabezpieczenia, jakie zastosowano w Blackphone uchronią Cię przed rządowym podsłuchem. Ten model będzie na pewno bezpieczniejszy niż większość smartfonów na rynku, jednak NSA pewnie znajdzie sposoby, by dotrzeć do danych jego użytkowników.

Czarne strony Blackphone

Niewątpliwe zalety tego modelu mogą sprawić, że będzie on wykorzystywany do niecnych celów. Może służyć na przykład jako telefon dla przestępców lub terrorystów, dlatego rządy różnych krajów na pewno będą się starać ograniczyć jego sprzedaż. Być może kiedyś będziemy go wspominać równie źle, co zegarek Casio F91W, używany przez członków Al-Kaidy.

Show Buttons
Hide Buttons